Finans dışı şirketlere swap önlemi

Finans dışı şirketlere swap önlemi

ABONE OL
Haziran 23, 2022 20:30
Finans dışı şirketlere swap önlemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TL üzerinde spekülatif baskı riskine karşı bir önlem daha alındı. “Finans dışı şirketlere swap freni” olarak değelerlendirilen yeni karar, yurt içinde düşük faizle temin edilen TL’nin yüksek faizle yurtdışına satılmasını engellemeyi amaçlıyor.

BDDK’nın yeni duyurduğu karara göre, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştirecek finans dışı yurt içi yerleşiklere kullandırılacak ticari nakdi kredilere yüzde 500 risk ağırlığı uygulanacak.

Kurdaki arbitraj fırsatını kullanmak isteyen şirketlere karşı, bankaları mart ayında uyaran BDDK, bu uyarısından 3 ay sonra somut adım atmış oldu.

Karar metninde konuyla ilgili yapılan bilgilendirme şöyle:

“Bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilerin, bu Karar tarihinden sonra, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştirmesi halinde, bu kişilere bu Karar tarihinden sonra kullandırılacak olan TL ve YP cinsinden ticari nitelikli nakdi kredilere; 23.10.2015 tarihli ve 29511 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik” uyarınca sermaye yeterliliği oranı hesaplamasında; kredi riskine esas tutar hesaplanırken kullanılan yaklaşımdan (standart yaklaşım ya da içsel derecelendirmeye dayalı yaklaşımlar) bağımsız olarak, kredi riski azaltım teknikleri, kredi derecelendirme notları ve gayrimenkul ipotekleri dikkate alınmadan yüzde beş yüz risk ağırlığı uygulanmasına karar verilmiştir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.