SPK’dan 2 borçlanma aracı ihraç başvurusuna onay

SPK’dan 2 borçlanma aracı ihraç başvurusuna onay

ABONE OL
Haziran 23, 2022 14:30
SPK’dan 2 borçlanma aracı ihraç başvurusuna onay
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), bazı bedelsiz sermaye artırımı ile borçlanma aracı ihraç başvurularını onayladı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) haftalık bültenine göre kurul, Europap Tezol Kağıt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 120 milyon TL, Inveo Yatırım Holding AŞ’nin 144 milyon TL bedelsiz sermaye artırımı başvurusunu onayladı.

Ayrıca kurul, A1 Capital Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 450 milyon TL, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 750 milyon TL borçlanma aracı ihraç başvurusuna da onay verdi.

SPK, Kalkınma Yatırım Varlık Kiralama AŞ’nin 400 milyon TL kira sertifikası ihracını da onayladı.

Kurul, Global Menkul Değerler AŞ’ye, aracı Kurum muhasebe sistemine yapılan kayıtlar ile fiili durum arasında, belirli bir döneme yaygın olacak şekilde, usulsüz işlemler yapılması suretiyle ortaya çıkan mutabakatsızlıklara ve bu durum nedeniyle oluşabilecek risklere ilişkin bir kontrol ve denetim mekanizmasının oluşturulmaması ve aracı kurumun mutabakat işlemlerine ilişkin yazılı bir iş akış prosedürünün olmaması, mutabakata konu işlemler ile bunların kontrolünün aynı personel tarafından gerçekleştirilmesi sebebiyle toplamda 1 milyon 280 bin 884 lira idari para cezası kesilmesine karar verdi.

Ayrıca SPK, Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurtdışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 35 internet sitesine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99’uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca gerekli hukuki işlemlerin yapılmasına karar verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.