Gelecek Varlık, ilk çeyrekte 232,8 milyon TL tahsilat yaptı

Gelecek Varlık, ilk çeyrekte 232,8 milyon TL tahsilat yaptı

ABONE OL
Mayıs 10, 2022 11:00
Gelecek Varlık, ilk çeyrekte 232,8 milyon TL tahsilat yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fiba Grubu iştiraki olarak kurulan 2015 yılında kurulan Gelecek Varlık, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Bugüne kadar 550 bine yakın gerçek/tüzel kişinin borçlarını sonlandıran, gerçek ve tüzel kişilerden yaklaşık 1,6 milyon kişinin borcuna çözüm üretme hedefiyle 2,1 milyar TL yatırım yapan Gelecek Varlık ilk çeyrekte tahsilatını artırdı.

Yeni yıla 132 milyon TL tutarında alacak satın alımıyla başlayan Gelecek Varlık’ın toplam anapara alacağı 18,8 milyar TL’ye yükseldi. Bugüne kadar 550 bine yakın müşterisini finansal özgürlüğüne kavuşturan şirketin, ilk çeyrekte borcunu çözümlediği müşteri sayısı 17 bine ulaştı. FAVÖK’ü ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43,9 artışla 146,4 milyon TL’ye çıkan Gelecek Varlık, bu dönemdeki net karını yüzde 59,5 artırarak 79,8 milyon TL’ye taşıdı. 2021 yılı net dönem karının yüzde 25’ine denk gelen brüt 43,5 milyon TL’yi yatırımcılarına temettü olarak dağıtan şirketin kar dağıtımı 6 Mayıs’ta tamamlandı.

“Takipteki krediler artmaya başladı”

İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan, mevcut alacaklarından 800 milyon TL tahsilat hedefledikleri 2022’nin ilk çeyreğinde tahsilatlarının 232,8 milyon TL olarak gerçekleşmesinin kendilerini yıl sonu hedeflerine yaklaştırdığını bildirdi.

Yüksek tüketici enflasyonuna ve kurumların maliyetlerinde yaşanan artışa rağmen yakalanan yüzde 46,5 tahsilat artışının, bireylerin ve kurumların yakın zamanda ekonomik toparlanma yaşayacaklarına inandıklarının göstergesi olduğunu belirten Ünlüdoğan, şunları kaydetti: “BDDK’nin tahsili gecikmiş kredilerin yönetimi ile ilgili bankalara sağladığı esnekliğin sona ermesiyle birlikte takipteki kredilerin artmaya başladığını görüyoruz. Fakat hem bireylerin hem de kurumların imkan buldukları ilk anda borçlarını kapatma eğiliminin olduğunu da biliyoruz. Borçluların nakit akışlarını yoluna koyabilmek için temel ihtiyacı zaman. Bankalar alacaklarını zamanında tahsil edemediklerinde yeni kredi kullandırımı için kaynaklarının bir kısmı bu kredilerde bloke olabiliyor, borçlular ise ödeme yapmak isteseler dahi bankaların bu yöndeki takvimine uymakta zorlanabiliyor. Biz varlık yönetimi sektörü olarak, bankalara ve borçlulara bu konularda çözüm sağlıyoruz.”

Gelecek Varlık’ın yatırımcılarına 43,5 milyon TL tutarında temettü ödemesini mayıs ayı içinde tamamladığını bildiren Ünlüdoğan, “İkinci çeyrekte de bankaların satış ihalelerini yakından takip edeceğiz. Yatırımlarımıza devam ederek yatırımcılarına güven sunan bir şirket olmayı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.